مقاله نقد نقد / شرحي بر نقد: پاسخي به «مروري بر کتاب نگرشي بر گليم باف ها در استان چهارمحال و بختياري»/ فرانک کبيري

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله نقد نقد / شرحي بر نقد: پاسخي به (مروري بر کتاب نگرشي بر گليم باف ها در استان چهارمحال و بختياري)/ فرانک کبيري :

نقد علمی, هدفی جز بالندگی و شکوفایی در سایه اخلاق, ندارد. اما گهگاه مشاهده می‌شود این بستر, محملی برای دستیابی به مقاصد دیگر می‌گردد. لذا در پاسخ به درج نقد کتاب با عنوان (مروری بر کتاب نگرشی بر گلیم باف‌ها در استان چهارمحال و بختیاری) از دکتر افسانه قانی در فصلنامه نقد کتاب هنر (زمستان 1395: 103-114), ضمن تشکر بابت توجه به کتاب مذکور, متأسفانه در مواردی مشاهده می‌شود اطلاعات نادرست و گهگاه بی پایه و اساسی در قالب مطلب نقد کارشناسانه, به خواننده ارائه شده است. به نظر می‌رسد برخی نویسندگان و همکاران اهل قلم به مبانی و اصول ذکر شده در دستورالعمل نحوه بررسی تخلفات پژوهشی وزارت محترم علوم, تحقیقات و فناوری که با هدف (ارج نهادن به اصول اخلاق علمی و پایبندی به آن در جامعه) تدوین و ابلاغ شده است, توجه لازم را ننموده اند و این مورد می‌تواند مشکلات متعددی را به وجود آورد. لذا با توجه به ماده 23 قانون مطبوعات, جهت روشنگری و تنویر افکار عمومی, پاسخ پدیدآور کتاب ز پود محنت و تار محبت (نگرشی بر گلیم باف های استان چهارمحال و بختیاری ارائه می‌گردد.
بنابراین به نظر می‌رسد بهتر است مجلاتی که به صورت تخصصی به نقد می‌پردازند, در انتخاب منتقد دقت نموده و نقد نگارش شده را بررسی کرده و مطابقت آن را با واقعیت مورد توجه قرار دهند, سپس اقدام به چاپ مطلب نمایند. همچنین اگر منتقد, در انتقادات مباحث هنری, علمی و فنی, از جنبه شخصی دادن به نقد پرهیز کند, به خداوند خویش و کار خود ایمان داشته باشد, در صدد جوسازی و تخریب دیگری نباشد, به مخاطب احترام بگذارد و دلایل مستند خود را ارائه دهد؛ هم کرامت انسانی خود و دیگران را حفظ خواهد کرد و هم موجبات رشد و شکوفایی اندیشه در جامعه را فراهم خواهد نمود.

لینک کمکی